3rd Annual Altamont 5k Run
Altamont, New York
August 20, 2000
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 1 Zach Yannone 26 Albany NY 15:54
2 2 Sean French 15 Ghent NY 16:42
3 3 Jack Toepfer 37 Chicago IL 16:47
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 24 Nancy Nicholson 38 Queensbury NY 20:24
2 32 Sarah Domermuth 14 Knox NY 20:54
3 39 Jessica Spatz 38 Valley Falls NY 21:49
********** MALE AGE GROUP: 1 - 12 **********
1 38 Rinald Cutie 12 Greenwich NY 21:45
2 43 Brendan Devine 9 Middleburgh NY 22:02
3 95 John Jr Lynch 12 Cairo NY 25:31
********** FEMALE AGE GROUP: 1 - 12 **********
1 65 Kayty Himmelstein 12 East Chatham NY 23:29
2 143 Gracie Himmelstein 10 East Chatham NY 29:56
3 147 Caitlin Elling 8 Schenectady NY 30:14
********** MALE AGE GROUP: 13 - 16 **********
1 7 Nicholas Munson 16 Johnstown NY 17:01
2 17 Matthew Haringa 16 Schenectady NY 19:14
3 18 James Hojhoan 15 Mayfield NY 19:14
********** FEMALE AGE GROUP: 13 - 16 **********
1 54 Liz Zenil 16 Summit NY 22:24
2 55 Andrea Kelchlin 15 Howes Caves NY 22:26
3 70 Katie Ann De Aprix 14 Scotia NY 23:50
********** MALE AGE GROUP: 17 - 19 **********
1 12 Chuck Terry 18 Albany NY 17:42
2 20 Mike Dolen 18 Scotia NY 19:59
3 25 David Short 17 Ulster Park NY 20:27
********** MALE AGE GROUP: 20 - 29 **********
1 4 Kenneth Plowman 26 Watervliet NY 16:50
2 6 Christopher Brunner 20 Voorheesville NY 16:56
3 8 Bob Irwin 27 Guilderland NY 17:19
********** FEMALE AGE GROUP: 20 - 29 **********
1 41 Jacqueline Sherman 29 South Norwalk CT 21:57
2 42 Juliet Brocki 29 Chicago IL 21:57
3 60 Susan Goldman 28 Deer Park NY 22:50
********** MALE AGE GROUP: 30 - 34 **********
1 5 Ben Greenberg 31 Slingerlands NY 16:52
2 10 Geoff Major 33 Hagaman NY 17:28
3 19 Bill Sherman 31 Rotterdam NY 19:48
********** MALE AGE GROUP: 35 - 39 **********
1 11 Dan Cantwell 39 Albany NY 17:40
2 14 Scott Suba 36 Albany NY 18:37
3 16 Mike Bates 37 Voorheesville NY 19:10
********** FEMALE AGE GROUP: 30 - 34 **********
1 76 Sara Bauman 33 Schenectady NY 24:34
2 88 Amy Baumes 30 Binghamton NY 25:23
3 96 Tina Louise Gregory 30 Colonie NY 25:33
. ********** FEMALE AGE GROUP: 35 - 39 **********
1 58 Joyce Poulin 39 Amsterdam NY 22:36
2 102 Gail Hoellerich 39 Valatie NY 26:08
3 126 Su Yang 35 Schenectady NY 28:26
********** MALE AGE GROUP: 40 - 44 **********
1 9 Bob Stack 43 Gales Ferry CT 17:25
2 13 Derrick Staley 41 Ballston Lake NY 18:07
3 28 Dave Domermuth 42 Knox NY 20:34
********** MALE AGE GROUP: 45 - 49 **********
1 21 James Louison 46 Amsterdam NY 20:09
2 30 Ken Lohmeyer 49 Frehold NJ 20:42
3 31 Chester Tumidajewic 46 Amsterdam NY 20:45
********** FEMALE AGE GROUP: 40 - 44 **********
1 51 Cindy Novak 42 Latham NY 22:21
2 53 Lisa Wheeler 40 Poestenkill NY 22:23
3 69 Ellen Posson 43 Schoharie NY 23:44
********** FEMALE AGE GROUP: 45 - 49 **********
1 61 Char Davidson 46 Watervliet NY 22:54
2 93 Carole Bieber 49 Schenectady NY 25:30
3 97 Jill Mehan 45 Troy NY 25:46
********** MALE AGE GROUP: 50 - 54 **********
1 15 Ron Bagnoli 53 Mechanicville NY 19:05
2 63 Ronald Rich 52 Hudson NY 23:03
3 81 Bernie Witkowski 51 Scotia NY 24:48
********** MALE AGE GROUP: 55 - 59 **********
1 48 Mike Rosch 55 Albany NY 22:08
2 117 Leslie Newell 59 Ravena NY 27:55
3 157 Bob Ricketson 55 Catskill NY 31:34
********** FEMALE AGE GROUP: 50 - 54 **********
1 64 Katherine Ambrosio 50 Delmar NY 23:17
2 85 Karen Griffin 51 Voorheesville NY 25:06
3 149 Virginia Mosher 54 Delanson NY 30:21
********** FEMALE AGE GROUP: 55 - 59 **********
1 139 Judy Rosch 55 Albany NY 29:36
2 141 Cicily Hajek 59 Sharon CT 29:53
********** MALE AGE GROUP: 60 - 64 **********
1 33 John Grant 61 Woodstock NY 21:01
2 71 John Oates 62 Voorheesville NY 24:07
3 163 Armand Langevin 63 Cohoes NY 32:40
********** MALE AGE GROUP: 65 - 69 **********
1 62 Jim Tierney 65 Albany NY 22:57
2 103 Joe Kelly 67 Menandes NY 26:18
3 133 Richard Eckhardt 66 Albany NY 29:16
********** FEMALE AGE GROUP: 60 - 64 **********
1 169 Gerri Moore 63 Niskayuna NY 33:58
2 181 Wilma Warner 61 East Berne NY 41:06
********** FEMALE AGE GROUP: 65 - 69 **********
1 162 Mary Nagle 65 Nassau NY 32:32
2 170 BJ Sotile 68 Niskayuna NY 34:14
********** MALE AGE GROUP: 70 - 99 **********
1 52 Ed Doucette 70 Bennington VT 22:22
2 77 Pat Fitzgerald 70 Greenville NY 24:35
3 131 Mike Bartholomew 76 Slingerlands NY 29:07
********** FEMALE AGE GROUP: 70 - 99 **********
1 168 Regina Tumidajewicz 73 Amsterdam NY 33:39
PLACE NAME AGE S CITY ST TIME PACE
===== =================== === = =============== == ======= =====
1 Zach Yannone 26 M Albany NY 15:54 5:08
2 Sean French 15 M Ghent NY 16:42* 5:24
3 Jack Toepfer 37 M Chicago IL 16:47 5:25
4 Kenneth Plowman 26 M Watervliet NY 16:50 5:26
5 Ben Greenberg 31 M Slingerlands NY 16:52 5:27
6 Christopher Brunner 20 M Voorheesville NY 16:56 5:28
7 Nicholas Munson 16 M Johnstown NY 17:01 5:30
8 Bob Irwin 27 M Guilderland NY 17:19 5:36
9 Bob Stack 43 M Gales Ferry CT 17:25 5:38
10 Geoff Major 33 M Hagaman NY 17:28 5:39
11 Dan Cantwell 39 M Albany NY 17:40 5:42
12 Chuck Terry 18 M Albany NY 17:42 5:43
13 Derrick Staley 41 M Ballston Lake NY 18:07 5:51
14 Scott Suba 36 M Albany NY 18:37 6:01
15 Ron Bagnoli 53 M Mechanicville NY 19:05 6:10
16 Mike Bates 37 M Voorheesville NY 19:10 6:11
17 Matthew Haringa 16 M Schenectady NY 19:14 6:13
18 James Hojhoan 15 M Mayfield NY 19:14 6:13
19 Bill Sherman 31 M Rotterdam NY 19:48 6:24
20 Mike Dolen 18 M Scotia NY 19:59 6:27
21 James Louison 46 M Amsterdam NY 20:09 6:30
22 Adrian Soto 36 M Albany NY 20:09 6:30
23 Nathan Stempel 16 M East Berne NY 20:18 6:33
24 Nancy Nicholson 38 F Queensbury NY 20:24 6:35
25 David Short 17 M Ulster Park NY 20:27 6:36
26 Colin Abele 17 M Be