Schoolcraft Trail Run 2.6 Miler
Tawasentha Park, Guilderland, NY
Saturday, June 30, 2001 10:00 a.m
********** AWARDS LIST **************
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Alyssa Lotmore 16 Albany NY 17:44
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Tim Tapplo 25 Albany NY 15:19
MALE AGE GROUP: 1 - 12
1 25 Joseph Buicko 11 Altamont NY 21:28
2 33 Chris Bates 12 Altamont NY 22:26
3 36 Alex Williams 10 Scotia NY 22:53
FEMALE AGE GROUP: 1 - 12
1 66 Lizzie Dawson 11 Voorheesville NY 28:59
MALE AGE GROUP: 13 - 19
1 4 Ryan Walter 16 Delanson NY 16:58
2 5 Robby Pierpont 17 Niskayuna NY 16:59
3 12 Michael Stabinski 14 Schenectady NY 19:09
FEMALE AGE GROUP: 13 - 19
1 16 Sarah Domermuth 15 Voorheesville NY 20:12
2 22 Nicole Soblosky 14 Colonie NY 21:15
3 41 Hilary Mcgreevy 15 Albany NY 23:27
MALE AGE GROUP: 20 - 29
1 2 Stephen Lorenc 23 Burnt Hills NY 16:03
2 8 Clay Ludovice 25 Albany NY 18:25
3 11 Scott Tarpinian 26 Albany NY 18:54
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
1 29 Jill Nagengast 21 Voorheesville NY 21:56
2 40 Julia Osterhout 23 Watervliet NY 23:26
3 59 Tiffany Rutnick 24 Albany NY 26:17
MALE AGE GROUP: 30 - 39
1 7 Mike Bates 38 Voorheesville NY 17:59
2 10 Dan Connell 34 Albany NY 18:37
3 15 Sean Mclaughlin 30 Schenecetady NY 19:18
FEMALE AGE GROUP: 30 - 39
1 26 Ginny Torncello 38 Watervliet NY 21:30
2 35 Audrey Trainer 38 Albany NY 22:36
3 38 Rose Siggia 35 Albany NY 22:59
MALE AGE GROUP: 40 - 49
1 3 Chuck Smullen 40 Amsterdam NY 16:43
2 9 Ian Davis 42 Albany NY 18:32
3 17 Scott Davigon 40 Schenectady NY 20:20
FEMALE AGE GROUP: 40 - 49
1 30 Glen Williams 42 Scotia NY 22:03
2 39 Sally Goade 42 Wynantskill NY 23:24
3 42 Mary Peek 44 Schenectady NY 23:29
MALE AGE GROUP: 50 - 59
1 23 Robert Mucci 59 Mechanicville NY 21:21
2 45 Larry Mckinney 52 Orikany NY 24:29
3 46 Robert Stricos 53 Schenectady NY 24:33
MALE AGE GROUP: 60 - 69
1 49 Joe Kelly 67 Menands NY 25:10
2 65 Richard Eckhardt 67 Albany NY 28:16
3 67 Lindsay Childs 61 Slingerlands NY 29:15
FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
1 64 Lois Haignere 60 Albany NY 28:02
2 75 Bj Sotile 68 Niskayuna NY 36:04
== 0verall Results ==
PLACE NAME AG S CITY ST TIME PACE
===== =================== == = =============== == ======= =====
1 Tim Tapplo 25 M Albany NY 15:19 4:57
2 Stephen Lorenc 23 M Burnt Hills NY 16:03 5:11
3 Chuck Smullen 40 M Amsterdam NY 16:43 5:24
4 Ryan Walter 16 M Delanson NY 16:58 5:29
5 Robby Pierpont 17 M Niskayuna NY 16:59 5:29
6 Alyssa Lotmore 16 F Albany NY 17:44 5:44
7 Mike Bates 38 M Voorheesville NY 17:59 5:49
8 Clay Ludovice 25 M Albany NY 18:25 5:57
9 Ian Davis 42 M Albany NY 18:32 5:59
10 Dan Connell 34 M Albany NY 18:37 6:01
11 Scott Tarpinian 26 M Albany NY 18:54 6:06
12 Michael Stabinski 14 M Schenectady NY 19:09 6:11
13 Emery Dergosits Jr 14 M Schenectady NY 19:12 6:12
14 Gary Domermuth 13 M Voorheesville NY 19:14 6:13
15 Sean Mclaughlin 30 M Schenecetady NY 19:18 6:14
16 Sarah Domermuth 15 F Voorheesville NY 20:12 6:31
17 Scott Davigon 40 M Schenectady NY 20:20 6:34
18 Brian Richless 39 M Clifton Park NY 20:57 6:46
19 Thomas Snyder 28 M Amsterdam NY 20:59 6:47
20 Travis Landry 15 M Schenectady NY 20:59 6:47
21 Emery Derogosits Sr 43 M Schenectady NY 21:05 6:49
22 Nicole Soblosky 14 F Colonie NY 21:15 6:52
23 Robert Mucci 59 M Mechanicville NY 21:21 6:54
24 John Desorbro 18 M Albany NY 21:23 6:54
25 Joseph Buicko 11 M Altamont NY 21:28 6:56
26 Ginny Torncello 38 F Watervliet NY 21:30 6:57
27 Kevin Kroenaco 45 M Voorheesville NY 21:41 7:00
28 Robert Higgins 24 M Albany NY 21:48 7:02
29 Jill Nagengast 21 F Voorheesville NY 21:56 7:05
30 Glen Williams 42 F Scotia NY 22:03 7:07
31 John Moran 39 M Schenectady NY 22:14 7:11
32 Dave Hammer 31 M Guilderland NY 22:24 7:14
33 Chris Bates 12 M Altamont NY 22:26 7:15
34 Paul Mcgreevy 44 M Albany NY 22:29 7:16
35 Audrey Trainer 38 F Albany NY 22:36 7:18
36 Alex Williams 10 M Scotia NY 22:53 7:23
37 Kevin Williams 43 M Scotia NY 22:54 7:24
38 Rose Siggia 35 F Albany NY 22:59 7:25
39 Sally Goade 42 F Wynantskill NY 23:24 7:33
40 Julia Osterhout 23 F Watervliet NY 23:26 7:34
41 Hilary Mcgreevy 15 F Albany NY 23:27 7:34
42 Mary Peek 44 F Schenectady NY 23:29 7:35
43 Dory Fisk 42 F Coeymans NY 24:05 7:47
44 Allen Maikels 46 M Albany NY 24:14 7:50
45 Larry Mckinney 52 M Orikany NY 24:29 7:54
46 Robert Stricos 53 M Schenectady NY 24:33 7:56
47 Doug Desorbro 23 M Albany NY 24:35 7:56
48 Keenan Reynolds 12 M Voorheesville NY 24:39 7:58
49 Joe Kelly 67 M Menands NY 25:10 8:08
50 Debbie Dawson 16 F Voorheesville NY 25:17 8:10
51 Jim Foster 30 M Ballston Lake NY 25:24 8:12
52 Esther Behling 34 F N. Adams MA 25:40 8:17
53 Anthony Audi 50 M Colonie NY 25:54 8:22
54 David Erlich 26 M Albany NY 25:59 8:23
55 Brian Bruggerman 33 M Delmar NY 26:05 8:25
56 Leslie Feinman 36 F Slingerlands NY 26:12 8:28
57 Jim Curtis 45 M Averill Park NY 26:13 8:28
58 Lynne Holmes 38 F Niskayuna NY 26:32 8:34
59 Tiffany Rutnick 24 F Albany NY 26:17 8:29
60 Charlie Bouchard 10 M Schenectady NY 27:21 8:50
61 Gail Hein 49 F Altamont NY 27:23 8:50
62 Heather Finke 14 F Altamont NY 27:35 8:54
63 Juanita Summers 43 F Delray Beach FL 27:46 8:58
64 Lois Haignere 60 F Albany NY 28:02 9:03
65 Richard Eckhardt 67 M Albany NY 28:16 9:08
66 Lizzie Dawson 11 F Voorheesville NY 28:59 9:21
67 Lindsay Childs 61 M Slingerlands NY 29:15 9:27
68 Phil Merens 40 M Voorheesville NY 29:23 9:29
69 Jessica Buicko 13 F Altamont NY 29:54 9:39
70 Kris Reape 30 F Schenectady NY 31:28 10:10
71 Margaret Lee 32 F Albany NY 33:14 10:44
72 Jill Novak 25 F Albany NY 33:15 10:44
73 Dean Sands 54 M Placerville CA 33:16 10:44
74 Dennis Max 59 M Boca Ratan FL 34:04 11:00
75 Bj Sotile 68 F Niskayuna NY 36:04 11:39
76 Donna Davidson 46 F Albany NY 36:40 11:50
77 Mary Beth Earley 38 F East Greenbush NY 36:51 11:54
78 Jake Montesi 9 M Schenectady NY 40:20 13:01
79 Ron Montesi 33 M Schenectady NY 40:22 13:02
80 Alex Carlson 8 M Schenectady NY 40:25 13:03
81 Evan Carlson 5 M Schenectady NY 45:31 14:41
82 Steve Carlson 34 M Schenectady NY 45:32 14:42