The Brenda Deer Memorial Road Race 3.25 miles
Guilderland YMCA Guilderland, NY
September 10, 2005 10:00 a.m.
Timing by USATF Adirondack www.usatfadir.org (518) 273-5552
********** AWARDS LIST **************
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Mary Buck 42 Altamont NY 20:30
2 Colleen Brackett 44 Voorheesville NY 21:09
3 Cherie Fontaine 24 Albany NY 21:45
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Bob Irwin 32 Guilderland NY 18:00
2 Sam Jr. Dikeman 16 Altamont NY 18:45
3 Matthew Fryer 25 Loudonville NY 18:47
FEMALE AGE GROUP: 10 - 14
1 54 Kelsey O'Connor 11 Schenectady NY 26:39
2 85 Sarah Strohecker 10 Selkirk NY 33:26
3 86 Haley Grant 10 Altamont NY 33:26
MALE AGE GROUP: 10 - 14
1 35 Cody Lassonde 14 Altamont NY 24:45
2 37 Denis Hurley 13 Delmar NY 25:12
3 50 Garrett Rappazzo 13 Castleton NY 26:18
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
1 47 Kaytlin Iapoce 15 Schenectady NY 26:10
2 94 Alyssa Strohecker 17 Selkirk NY 36:56
MALE AGE GROUP: 15 - 19
1 78 Benjamin Deer 17 Guilderland NY 29:38
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
1 23 Kristy Kmack 22 Syracuse NY 23:17
2 26 Emily Perrotta 24 Malden MA 23:36
3 72 Megan Christian 23 Guilderland NY 29:00
MALE AGE GROUP: 20 - 24
1 6 John Deer 23 Cohoes NY 20:20
2 43 Marc Phillips 23 Delmar NY 25:29
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 19 Kari Casey 26 Cohoes NY 22:59
2 21 Abi Olson 27 Albany NY 23:14
3 24 Stephanie Waffle 25 Troy NY 23:18
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 4 Scott Blackwell 29 Albany NY 19:47
2 74 William Dodge 27 Albany NY 29:07
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 28 Sally Drake 32 Albany NY 23:40
2 31 Kelly Tynan 32 Schenectady NY 24:30
3 33 Christine Ensslin 32 Altamont NY 24:31
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 9 Jim Van Ess 34 Castleton NY 20:38
2 22 Tom Connally 33 Troy NY 23:16
3 40 Chris Chimento 33 NY 25:27
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 42 Stacie Kilcher 37 Altamont NY 25:28
2 52 Karen Cusato 37 Schenectady NY 26:28
3 60 Judy Seery 39 Altamont NY 27:20
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 5 George Burke 39 Troy NY 19:51
2 7 William Kowal 36 Niskayuna NY 20:20
3 15 Gil Chorbajian 35 Schenectady NY 22:14
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 30 Evelyn Deer 41 Milford MA 24:18
2 38 Ann Marie Gray 41 Schenectady NY 25:16
3 41 Patricia Bourgeois 41 Altamont NY 25:27
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 10 Frank Deer 43 Milford MA 21:04
2 13 David Best 42 Voorheesville NY 22:02
3 20 Terry Seery 41 Altamont NY 23:11
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 34 Laura Lawton 46 Guilderland NY 24:39
2 58 Kathy Catlin 45 Gallopville NY 27:02
3 65 Kathy Dillinger 48 Guilderland NY 27:31
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 17 John P Ryan 46 Valley Falls NY 22:51
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 66 Ellen Miller 53 Schenectady NY 27:41
2 70 Carole Bieber 54 Slingerlands NY 28:22
3 76 Susan Klim 50 Altamont NY 29:19
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 14 Chris Claus 53 Gallupville NY 22:03
2 32 William Heslin 51 Schaghticoke NY 24:30
3 39 David Pickel 51 Guilderland NY 25:21
FEMALE AGE GROUP: 55 - 99
1 99 Dori Brown 61 Slingerlands NY 41:13
MALE AGE GROUP: 55 - 99
1 27 David Concordia 55 Voorheesville NY 23:37
2 29 Greg Rickes 55 Latham NY 23:51
3 44 Jim Hotaling 65 Niverville NY 25:33
************************ Overall Results *************************
Place Name Age S City St Time Pace
===== =================== === = =============== == ======= =====
1 Bob Irwin 32 M Guilderland NY 18:00 5:33
2 Sam Dikeman Jr. 16 M Altamont NY 18:45 5:46
3 Matthew Fryer 25 M Loudonville NY 18:47 5:47
4 Scott Blackwell 29 M Albany NY 19:47 6:05
5 George Burke 39 M Troy NY 19:51 6:07
6 John Deer 23 M Cohoes NY 20:20 6:16
7 William Kowal 36 M Niskayuna NY 20:20 6:16
8 Mary Buck 42 F Altamont NY 20:30 6:19
9 Jim Van Ess 34 M Castleton NY 20:38 6:21
10 Frank Deer 43 M Milford MA 21:04 6:29
11 Colleen Brackett 44 F Voorheesville NY 21:09 6:31
12 Cherie Fontaine 24 F Albany NY 21:45 6:42
13 David Best 42 M Voorheesville NY 22:02 6:47
14 Chris Claus 53 M Gallupville NY 22:03 6:47
15 Gil Chorbajian 35 M Schenectady NY 22:14 6:51
16 Jon Mapstone 38 M Schenectady NY 22:17 6:52
17 John P Ryan 46 M Valley Falls NY 22:51 7:02
18 George Durant 36 M Guilderland NY 22:54 7:03
19 Kari Casey 26 F Cohoes NY 22:59 7:05
20 Terry Seery 41 M Altamont NY 23:11 7:08
21 Abi Olson 27 F Albany NY 23:14 7:09
22 Tom Connally 33 M Troy NY 23:16 7:10
23 Kristy Kmack 22 F Syracuse NY 23:17 7:10
24 Stephanie Waffle 25 F Troy NY 23:18 7:11
25 Sam Sr. Dikeman 44 M Altamont NY 23:34 7:15
26 Emily Perrotta 24 F Malden MA 23:36 7:16
27 David Concordia 55 M Voorheesville NY 23:37 7:16
28 Sally Drake 32 F Albany NY 23:40 7:17
29 Greg Rickes 55 M Latham NY 23:51 7:21
30 Evelyn Deer 41 F Milford MA 24:18 7:29
31 Kelly Tynan 32 F Schenectady NY 24:30 7:33
32 William Heslin 51 M Schaghticoke NY 24:30 7:33
33 Christine Ensslin 32 F Altamont NY 24:31 7:33
34 Laura Lawton 46 F Guilderland NY 24:39 7:36
35 Cody Lassonde 14 M Altamont NY 24:45 7:37
36 Carrie O'Rourke 25 F Guilderland NY 24:47 7:38
37 Denis Hurley 13 M Delmar NY 25:12 7:46
38 Ann Marie Gray 41 F Schenectady NY 25:16 7:47
39 David Pickel 51 M Guilderland NY 25:21 7:48
40 Chris Chimento 33 M NY 25:27 7:50
41 Patricia Bourgeois 41 F Altamont NY 25:27 7:50
42 Stacie Kilcher 37 F Altamont NY 25:28 7:51
43 Marc Phillips 23 M Delmar NY 25:29 7:51
44 Jim Hotaling 65 M Niverville NY 25:33 7:52
45 Stephanie Kosier 32 F Schenectady NY 25:39 7:54
46 Brook Maloney 44 F Glenmont NY 25:53 7:58
47 Kaytlin Iapoce 15 F Schenectady NY 26:10 8:03
48 Penny Kula 28 F Albany NY 26:11 8:04
49 William Gray 44 M Schenectady NY 26:16 8:05
50 Garrett Rappazzo 13 M Castleton NY 26:18 8:06
51 John Deer 43 M Guilderland NY 26:23 8:08
52 Karen Cusato 37 F Schenectady NY 26:28 8:09
53 John Fox 43 M Slingerlands NY 26:37 8:12
54 Kelsey O'Connor 11 F Schenectady NY 26:39 8:12
55 Ryan DeOlde 28 F Guilderland NY 26:43 8:14
56 Douglas Rosenberry 51 M Schenectady NY 26:49 8:15
57 Cathy McCutcheon 42 F Schenectady NY 26:49 8:16
58 Kathy Catlin 45 F Gallopville NY 27:02 8:19
59 Frank Fazio 51 M Albany NY 27:04 8:20
60 Judy Seery 39 F Altamont NY 27:20 8:25
61 Jesse Dinkin 58 M Schenectady NY 27:22 8:26
62 Gregg Sagor 50 M Delmar NY 27:23 8:26
63 Geoff Fox 13 M Slingerlands NY 27:24 8:26
64 Peter Gemellaro 42 M Guilderland NY 27:25 8:27
65 Kathy Dillinger 48 F Guilderland NY 27:31 8:28
66 Ellen Miller 53 F Schenectady NY 27:41 8:31
67 Jan Brown 65 M Slingerlands NY 27:58 8:37
68 Kathryn Sokaris 35 F Schenectady NY 28:13 8:41
69 Amy Van Ess 31 F Castleton NY 28:16 8:42
70 Carole Bieber 54 F Slingerlands NY 28:22 8:44
71 Lorin Spiegel 56 M Saratoga Spring NY 28:46 8:52
72 Megan Christian 23 F Guilderland NY 29:00 8:56
73 Nina Floyd 35 F Schenectady NY 29:04 8:57
74 William Dodge 27 M Albany NY 29:07 8:58
75 Kimberly Sprak 39 F Watervliet NY 29:09 8:59
76 Susan Klim 50 F Altamont NY 29:19 9:02
77 Donna Altshul 46 F Schenectady NY 29:29 9:05
78 Benjamin Deer 17 M Guilderland NY 29:38 9:07
79 Anne Hurley 42 F Delmar NY 29:40 9:08
80 Richard Eckhardt 71 M Albany NY 30:33 9:24
81 Bernadette Hallam 45 F Slingerlands NY 31:24 9:40
82 Angela Reynolds 35 F Ballston Spa NY 31:45 9:47
83 Marybeth Fader 44 F Albany NY 32:20 9:57
84 Amy Jessup 40 F Scotia NY 32:21 9:58
85 Sarah Strohecker 10 F Selkirk NY 33:26 10:18
86 Haley Grant 10 F Altamont NY 33:26 10:18
87 Timothy Deer 39 M E Stroudsburg PA 33:48 10:24
88 Jeffrey Deer 42 M Middle Village NY 33:49 10:25
89 Lisa Nissenbaum 53 F Altamont NY 34:50 10:43
90 Kellee DeOlde 28 F Guuilderland NY 35:12 10:50
91 Christine Blackman 53 F Voorheesville NY 35:35 10:57
92 Enzo Paoletti 62 M Delmar NY 35:41 10:59
93 Sandra Nardoci 53 F Guilderland NY 36:29 11:14
94 Alyssa Strohecker 17 F Selkirk NY 36:56 11:22
95 Jenny Strohecker 34 F Selkirk NY 37:07 11:26
96 Shannon Gerety 8 F Albany NY 38:16 11:47
97 Karen Gerety 49 F Albany NY 38:22 11:49
98 Amy Ward 25 F Loudonville NY 39:05 12:02
99 Dori Brown 61 F Slingerlands NY 41:13 12:41