HMRRC-Labor Day 5k Directed by
SEFCU Schenectday, New York HMRRC
Center for the Disabled September 1, 1997
********** AWARDS LIST **************
********** FEMALE OVERALL RESULTS ***********
1 Mary Ann Janiszewski 39 Westerly RI 18:23
2 Katie Twarog 14 Colonie HS NY 18:35
3 Beth Gottung Stalke 38 Clifton Park NY 19:09
********** MALE OVERALL RESULTS ***********
1 Vincent O'Brien 31 Troy NY 15:48
2 Rich Cummings 29 Scotia NY 16:17
3 Zach Yannone 23 Wyantskill NY 16:21
MALE AGE GROUP: 00 - 19
1 8 Matt DeNyse 17 Schenectady NY 16:49
2 13 Jeff Serge 17 Colonie HS NY 17:16
3 15 Tyson Evensen 15 West Sand Lake NY 17:29
FEMALE AGE GROUP: 00 - 19
1 68 Jennifer Kramer 15 Colonie HS NY 19:38
2 106 Rachel Audi 14 Colonie HS NY 21:08
3 110 Michelle Blot 12 Colonie HS NY 21:13
MALE AGE GROUP: 20 - 29
1 4 Ken Plowman 23 Watervliet NY 16:24
2 16 Matt Gokey 23 Mayfield NY 17:32
3 25 Matthew Pyle 25 Albany NY 17:57
FEMALE AGE GROUP: 20 - 29
1 117 Lisa Scaringe 29 Schenectady NY 21:22
2 119 Liza Morse 24 Schenectady NY 21:23
3 139 Kimberly DeRocco 27 Amsterdam NY 21:56
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 9 Ed Menis 32 Schenectady NY 16:54
2 10 Tim Hoff 31 Albany NY 16:57
3 31 Jon Rocco 30 Colonie NY 18:16
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 69 Laurie Hoyt 31 Schenectady NY 19:40
2 96 Christine Varley 33 Albany NY 20:52
3 127 Lisa V. Beehand 32 Berne NY 21:38
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 6 Russ Hoyer 37 Albany NY 16:43
2 7 Timothy McNamara 35 Loudonville NY 16:48
3 12 Carl Urrey 37 Cobleskill NY 17:16
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 59 Nancy Nicholson 35 Queensbury NY 19:22
2 73 Linda Kimmey 38 Clifton Park NY 19:53
3 85 Suzanne Keegan 38 Scotia NY 20:27
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 11 Rob Picotte 43 Slingerlands NY 17:09
2 17 Rob Colborn 42 Niskayuna NY 17:37
3 20 Jim Lofthouse 42 Ballston Spa NY 17:43
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 92 Teresa Wuerdeman 44 Waterford NY 20:48
2 104 Char Davidson 43 Watervliet NY 21:01
3 125 Jo-Ann Spinelli 44 Albany NY 21:30
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 5 Dale Keenan 47 Selkirk NY 16:32
2 22 Paul Bennett 46 Latham NY 17:48
3 30 Chip Button 45 Saratoga Springs NY 18:15
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 151 Carol Trombley 47 Albany NY 22:19
2 156 Anna Dickerson 47 Rensselaerville NY 22:30
3 167 Martha DeGrazia 46 Slingerlands NY 22:54
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 14 Pat Glover 51 Clifton Park NY 17:28
2 35 Ron Bagnoli 50 Mechanicville NY 18:26
3 40 Clyde Hess 51 Queensbury NY 18:34
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 247 Loretta Ebert 50 Ballston Lake NY 26:12
2 266 Mary Ellis 54 Schenectady NY 27:30
3 317 Jane Zvengrowski 52 Oneonta NY 30:28
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 81 Jim Moore 57 Schenectady NY 20:17
2 137 Dick Adler 56 Clifton Park NY 21:51
3 140 John Harwick 55 Delmar NY 21:58
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
MALE AGE GROUP: 60 - 69
1 115 Jim Tierney 62 Albany NY 21:20
2 130 Bruce Marsh 63 Alplaus NY 21:40
FEMALE AGE GROUP: 60 - 69
1 323 Gerri Moore 60 Schenectady NY 31:19
2 325 Janet Aldous 64 Greenwich NY 31:30
MALE AGE GROUP: 70 - 97
1 230 Bob Hennig 72 Middle Grove NY 25:44
FEMALE AGE GROUP: 70 - 97
1 315 Regina Tumidajewicz 70 Amsterdam NY 30:02
HMRRC-Labor Day 5k Directed by
SEFCU Schenectday, New York HMRRC
Center for the Disabled September 1, 1997
PLACE DIV/TOT NAME AG S CITY ST TIME PACE
===== ======== ======================= == = =============== == ======= =====
1 1/16 Vincent O'Brien 31 M Troy NY 15:48 5:06
2 1/17 Rich Cummings 29 M Scotia NY 16:17 5:15
3 2/17 Zach Yannone 23 M Wyantskill NY 16:21 5:17
4 3/17 Ken Plowman 23 M Watervliet NY 16:24 5:18
5 1/32 Dale Keenan 47 M Selkirk NY 16:32* 5:20
6 1/37 Russ Hoyer 37 M Albany NY 16:43 5:24
7 2/37 Timothy McNamara 35 M Loudonville NY 16:48 5:25
8 1/28 Matt DeNyse 17 M Schenectady NY 16:49 5:26
9 2/16 Ed Menis 32 M Schenectady NY 16:54 5:27
10 3/16 Tim Hoff 31 M Albany NY 16:57 5:28
11 1/47 Rob Picotte 43 M Slingerlands NY 17:09 5:32
12 3/37 Carl Urrey 37 M Cobleskill NY 17:16 5:34
13 2/28 Jeff Serge 17 M Colonie HS NY 17:16 5:35
14 1/25 Pat Glover 51 M Clifton Park NY 17:28 5:38
15 3/28 Tyson Evensen 15 M West Sand Lake NY 17:29 5:39
16 4/17 Matt Gokey 23 M Mayfield NY 17:32 5:40
17 2/47 Rob Colborn 42 M Niskayuna NY 17:37 5:41
18 4/37 Vladimir Ilin 39 M Albany NY 17:39 5:42
19 5/37 Rocco Serafini 37 M Schenectady NY 17:43 5:43
20 3/47 Jim Lofthouse 42 M Ballston Spa NY 17:43 5:43
21 4/47 Tom Greene 40 M Colonie HS NY 17:45 5:44
22 2/32 Paul Bennett 46 M Latham NY 17:48 5:45
23 6/37 Phil Borgese 37 M Niskayuna NY 17:52 5:46
24 4/28 Brian Tefft 16 M Latham NY 17:56 5:47
25 5/17 Matthew Pyle 25 M Albany NY 17:57 5:48
26 5/47 Christopher Murphy 40 M Schenectady NY 18:04 5:50
27 5/28 Dan Hughes 19 M Schenectady NY 18:05 5:50
28 6/47 Richard Clark 43 M Feeding Hills MA 18:06 5:51
29 7/37 Bryan Dott 38 M Schenectady NY 18:10 5:52
30 3/32 Chip Button 45 M Saratoga Spring NY 18:15 5:53
31 4/16 Jon Rocco 30 M Colonie NY 18:16 5:54
32 5/16 Steve Cummings 32 M Clifton Park NY 18:22 5:56
33 1/25 Mary Ann Janiszewski 39 F Westerly RI 18:23 5:56
34 6/16 John Leath 34 M Selkirk NY 18:24 5:56
35 2/25 Ron Bagnoli 50 M Mechanicville NY 18:26 5:57
36 7/47 John Haley 42 M Albany NY 18:28 5:58
37 8/47 Steve Dickerson 43 M Rensselaerville NY 18:29 5:58
38 8/37 Mark Devenpeck 36 M Colonie NY 18:30 5:59
39 4/32 Tim Vermette 46 M Guilderland NY 18:33 5:59
40 3/25 Clyde Hess 51 M Queensbury NY 18:34 6:00
41 9/47 Tom Apple 42 M New Baltimore NY 18:35 6:00
42 6/28 Bob Nuttall 16 M Schenectady NY 18:35 6:00
43 1/24 Katie Twarog 14 F Colonie HS NY 18:35* 6:00
44 4/25 Darryl Ferguson 50 M Broadalbin NY 18:47 6:04
45 9/37 Gary Sheffer 37 M Schenectady NY 18:49 6:04
46 7/28 Jim Sweeny 16 M Albany NY 18:53 6:06
47 10/37 Alan Burke 38 M Clifton Park NY 18:54 6:06
48 11/37 Dan Burns 38 M Schenectady NY 18:54 6:06
49 5/32 Tom McGuire 46 M Albany NY 18:58 6:07
50 8/28 Ian Kerr 15 M Greenwich NY 19:04 6:09
51 10/47 Mark Vermilyea 40 M Niskayuna NY 19:04 6:09
52 12/37 Mark Warner 39 M McKownville NY 19:05 6:10
53 7/16 James Ohlsten 33 M Herkimer NY 19:06 6:10
54 2/25 Beth Gottung Stalke 38 F Clifton Park NY 19:09 6:11
55 13/37 Jim Litynski 39 M Albany NY 19:11 6:11
56 14/37 Tom Faughnan 37 M Niskayuna NY 19:11 6:12
57 5/25 Paul Sloan 51 M Clifton Park NY 19:12 6:12
58 9/28 Jay West 16 M Colonie HS NY 19:14 6:13
59 3/25 Nancy Nicholson 35 F Queensbury NY 19:22 6:15
60 10/28 Drew Serge 14 M Colonie HS NY 19:29 6:17
61 15/37 Nathan Feldman 35 M Cobleskill NY 19:32 6:18
62 11/47 Don Rice 40 M Rensselaer NY 19:33 6:19
63 12/47 Chester Tumidajewicz 43 M Amsterdam NY 19:34 6:19
64 11/28 Kevin Quinn 16 M Colonie HS NY 19:35 6:19
65 16/37 William Mulligan 38 M Guilderland NY 19:35 6:19
66 6/25 Frederick Chu 50 M Niskayuna NY 19:37 6:20
67 Stephen Pratt 0 M Unknown NY 19:38 6:20
68 2/24 Jennifer Kramer 15 F Colonie HS NY 19:38* 6:20
69 1/15 Laurie Hoyt 31 F Schenectady NY 19:40 6:21
70 7/25 Frank Myers 51 M Colonie HS NY 19:42 6:22
71 8/25 Jim Thomas 51 M Castletown NY 19:50 6:24
72 6/32 Siu-Hong Mo 45 M Albany NY 19:53 6:25
73 4/25 Linda Kimmey 38 F Clifton Park NY 19:53 6:25
74 9/25 Paul Hillengas 51 M Rensselaer NY 19:54 6:26
75 13/47 Ken Murray 40 M Alplaus NY 19:57 6:26
76 14/47 Steven Sweeny 42 M Albany NY 20:03 6:28
77 6/17 Daniel Pollay 27 M Schenectady NY 20:05 6:29
78 15/47 Rich Kranick 42 M Rotterdam NY 20:06 6:29
79 17/37 Jack Rightmyer 39 M Burnt Hills NY 20:09 6:30
80 16/47 Peter Butryn 40 M Schenectady NY 20:10 6:31
81 1/6 Jim Moore 57 M Schenectady NY 20:17 6:33
82 18/37 Tom Ambros 35 M Schenectady NY 20:19 6:34
83 12/28 Nathaniel Arnold 17 M Niskayuna NY 20:20 6:34
84 19/37 Gerard Rockwell 37 M Albany NY 20:20 6:34
85 5/25 Suzanne Keegan 38 F Scotia NY 20:27 6:36
86 17/47 Gary Czupil 42 M Latham NY 20:29 6:37
87 8/16 Keith Rousell 34 M Troy NY 20:33 6:38
88 13/28 Mike Surczynski 14 M Schenectady NY 20:40 6:40
89 14/28 Jeff Davidson 18 M Latham NY 20:43 6:41
90 20/37 Ken Klemp 39 M Rensselaer NY 20:43 6:41
91 18/47 Tim Callander 44 M Latham NY 20:46 6:42
92 1/24 Teresa Wuerdeman 44 F Waterford NY 20:48 6:43
93 9/16 Michael Mansion 34 M Schenectady NY 20:50 6:44
94 15/28 Tom Faughnan 16 M Colonie HS NY 20:51 6:44
95 21/37 Ray Senecal 35 M Schenectady NY 20:51 6:44
96 2/15 Christine Varley 33 F Albany NY 20:52 6:44
97 7/17 Jonathan Tucker 29 M Clifton Park NY 20:54 6:45
98 8/17 Mark Bette 29 M Albany NY 20:55 6:45
99 19/47 Tom Davidson 42 M Latham NY 20:56 6:45
100 10/16 John LaMena 32 M Latham NY 20:57 6:46
101 16/28 Evan Mastaitis 15 M Colonie HS NY 20:58 6:46
102 20/47 Dave Renda 42 M Gloversville NY 20:59 6:46
103 10/25 Stanley Westhoff 53 M Saratoga Spring NY 21:00 6:47
104 2/24 Char Davidson 43 F Watervliet NY 21:01 6:47
105 21/47 Keith Martens 42 M Watervliet NY 21:02 6:47
106 3/24 Rachel Audi 14 F Colonie HS NY 21:08 6:49
107 22/47 Don Selsky 44 M Guilderland NY 21:09 6:50
108 22/37 Tony Godin 39 M Porters Corners NY 21:11 6:50
109 23/47 Jerry Abdelnour 41 M Cohoes NY 21:12 6:51
110 4/24 Michelle Blot 12 F Colonie HS NY 21:13 6:51
111 11/25 Bill Abrahamsen 50 M Guilderland NY 21:15 6:52
112 5/24 Megan Haley 16 F Albany NY 21:16 6:52
113 17/28 Mike Hoffman 18 M Delanson NY 21:18 6:52
114 24/47 Leigh McNeil 40 M Waterford NY 21:18 6:53
115 1/6 Jim Tierney 62 M Albany NY 21:20 6:53
116 6/24 Sara Lamback 15 F Colonie HS NY 21:22 6:54
117 1/19 Lisa Scaringe 29 F Schenectady NY 21:22 6:54
118 7/32 Tom Boltzer 49 M Greenfiled NY 21:23 6:54
119 2/19 Liza Morse 24 F Schenectady NY 21:23 6:54
120 7/24 Kristin Abdelnour 16 F Cohoes NY 21:24 6:54
121 12/25 Tom Kollar 51 M Schenectady NY 21:26 6:55
122 25/47 Jim Hamilton 42 M Berne NY 21:28 6:56
123 8/32 Mark Tebbano 45 M Clifton park NY 21:29 6:56
124 11/16 Tom Reilly 32 M Gansevoort NY 21:30 6:56
125 3/24 Jo-Ann Spinelli 44 F Albany NY 21:30 6:57
126 6/25 Ann Burns 36 F Schenectady NY 21:36 6:58
127 3/15 Lisa V. Beehand 32 F Berne NY 21:38 6:59
128 4/24 Mary Beth Steffen 41 F Latham NY 21:39 7:00
129 26/47 Kirk Lewis 40 M Scotia NY 21:40 7:00
130 2/6 Bruce Marsh 63 M Alplaus NY 21:40 7:00
131 27/47 Michael Maquire 42 M Ballston Lake NY 21:42 7:00
132 28/47 Allan Gaige 43 M E. Berne NY 21:43 7:01
133 12/16 Brian Marriner 30 M Glenville NY 21:45 7:01
134 8/24 Tara Sheedy 13 F Latham NY 21:46 7:02
135 23/37 Richard Pierone 35 M Rotterdam NY 21:49 7:03
136 9/24 Julie LaFranco 14 F Colonie HS NY 21:49 7:03
137 2/6 Dick Adler 56 M Clifton Park NY 21:51 7:03
138 10/24 Tracey LaFranco 13 F Colonie HS NY 21:53 7:04
139 3/19 Kimberly DeRocco 27 F Amsterdam NY 21:56 7:05
140 3/6 John Harwick 55 M Delmar NY 21:58 7:05
141 4/15 Lynn Vallee 32 F Herkimer NY 22:02 7:07
142 9/32 Rick Longtin 46 M Albany NY 22:10 7:09
143 4/19 Polly Kimberly 24 F Troy NY 22:10 7:10
144 3/6 Lawrence Fisher 64 M Gloversville NY 22:12 7:10
145 9/17 Tom Chambers 28 M Troy NY 22:13 7:10
146 29/47 Tim Tolson 41 M Amsterdam NY 22:15 7:11
147 24/37 John Janiszewski 38 M Westerly RI 22:16 7:11
148 30/47 Jim Sano 40 M Albany NY 22:16 7:11
149 31/47 Bill Birdsall 43 M Averill Park NY 22:17 7:12
150 10/17 Trevor Rueckert 22 M Clifton Park NY 22:19 7:12
151 1/10 Carol Trombley 47 F Albany NY 22:19 7:12
152 18/28 Michael Stewart 16 M Colonie HS NY 22:23 7:14
153 11/24 Marie Schroeder 15 F Colonie HS NY 22:24 7:14
154 19/28 John Pendleton 17 M Colonie HS NY 22:26 7:15
155 12/24 Amy Spinelli 16 F Colonie HS NY 22:27 7:15
156 2/10 Anna Dickerson 47 F Rensselaerville NY 22:30 7:16
157 32/47 Tim Perry-Coon 42 M Menands NY 22:30 7:16
158 25/37 Chris Kimmey 39 M Clifton Park NY 22:35 7:17
159 7/25 Helen Shekerjian 37 F Schenectady NY 22:36 7:18
160 13/25 Douglas Kabat 51 M Niskayuna NY 22:39 7:19
161 14/25 Robert Redmond 53 M Ballston Lake NY 22:40 7:19
162 15/25 Edmund Signer 51 M East Greenbush NY 22:41 7:19
163 8/25 Steaphanie O'Donnell 35 F Niskayuna NY 22:41 7:19
164 20/28 Doug Secor 17 M Schenectady NY 22:44 7:20
165 10/32 Jim Allen 47 M Albany NY 22:45 7:21
166 33/47 Timothy Mackesey 40 M Altamont NY 22:51 7:22
167 3/10 Martha DeGrazia 46 F Slingerlands NY 22:54 7:24
168 11/32 Bill Gokey 47 M Little Falls NY 23:03 7:27
169 4/6 Ray Bremm 64 M Colonie NY 23:04 7:27
170 16/25 David LaRoe 50 M Schenectady NY 23:06 7:27
171 34/47 Dave Crates 42 M Schenectady NY 23:10 7:29
172 12/32 Herb Kuhn 46 M Schenectady NY 23:11 7:29
173 5/6 David Kress 61 M Schenectady NY 23:11 7:29
174 21/28 Ryan Ruch 13 M Schenectady NY 23:12 7:29
175 9/25 Patricia Chambers 37 F Niskayuna NY 23:13 7:30
176 35/47 Steve Mastaitis 43 M Saratoga Spring NY 23:14 7:30
177 22/28 Ed Signer Jr 17 M East Greenbush NY 23:14 7:30
178 17/25 Rowland Evans 51 M Castleton NY 23:17 7:31
179 13/32 Michael Holley 46 M Burnt Hills NY 23:20 7:32
180 26/37 Stephen Phillips 38 M Albany NY 23:26 7:34
181 27/37 Jim Fraser 39 M Schenectady NY 23:26 7:34
182 14/32 Dave Murphy 48 M Menands NY 23:28 7:34
183 11/17 Francis Craner 28 M Albany NY 23:30 7:35
184 13/24 Susan Anamier 13 F Colonie HS NY 23:34 7:37
185 15/32 Jim Dowdle 46 M Dannemora NY 23:39 7:38
186 5/24 Jean Finnegan 40 F Albany NY 23:40 7:38
187 10/25 Dorine Peregrim 36 F Albany NY 23:41 7:39
188 23/28 Jeffrey Abdelnour 14 M Cohoes NY 23:45 7:40
189 12/17 Mark Dorr 23 M Latham NY 23:48 7:41
190 16/32 William Dorr 49 M Scotia NY 23:48 7:41
191 18/25 Thomas Zyskowski 53 M Albany NY 23:50 7:42
192 36/47 Bob Elling 43 M Albany NY 23:51 7:42
193 19/25 Steven Zvengrowski 54 M Oneonta NY 23:51 7:42
194 17/32 Al Griffin 45 M Utica NY 23:52 7:42
195 18/32 Tom Drislane 46 M Clifton Park NY 23:56 7:44
196 28/37 Tom Sheedy 38 M Latham NY 23:56 7:44
197 5/15 Shelly McDonald 34 F Watervliet NY 24:00 7:45
198 6/15 Kelly Bologna 33 F Schenectady NY 24:06 7:47
199 37/47 Mark Moroukian 43 M Albany NY 24:07 7:47
200 6/24 Rose Marie Hawver 44 F Loudonville NY 24:12 7:49
201 24/28 Joey Choiniere 11 M Colonie NY 24:14 7:49
202 7/15 Annie Serafini 34 F Schenectady NY 24:14 7:49
203 8/15 Marilyn Buck 31 F Albany NY 24:21 7:52
204 7/24 Debra White 40 F Schenectady NY 24:25 7:53
205 8/24 Karen Dott 41 F Colonie NY 24:27 7:53
206 13/16 John Turner 31 M Scotia NY 24:39 7:57
207 9/15 Sue Lewis 31 F Scotia NY 24:40 7:58
208 20/25 Lewis Riccitello 53 M Scotia NY 24:43 7:59
209 14/24 Britlani Gagnon 14 F East Greenbush NY 24:44 7:59
210 25/28 Joe Andriano 14 M Latham NY 24:48 8:00
211 14/16 Matthew Sissman 34 M Schenectady NY 24:53 8:02
212 15/16 Tom McDonald 34 M Watervliet NY 25:04 8:05
213 26/28 Ben Hillengas 9 M Rensselaer NY 25:07 8:07
214 9/24 Deirdre Hand 40 F Schenectady NY 25:09 8:07
215 10/24 Susan Elderbroom 44 F Guilderland NY 25:16 8:09
216 10/15 Mindy Mackesey 33 F Altamont NY 25:18 8:10
217 19/32 Phil Hawver 47 M Loudonville NY 25:19 8:10
218 11/25 Debbie Lilkas 37 F Albany NY 25:20 8:11
219 20/32 Bill Lynch 48 M Clifton Park NY 25:24 8:12
220 29/37 Wade Johnston 38 M Delmar NY 25:27 8:13
221 13/17 Joe Maltese 27 M Albany NY 25:30 8:14
222 21/32 Carl Filbrich 47 M Scotia NY 25:32 8:15
223 4/6 Anthony Falvo 56 M Schenectady NY 25:36 8:16
224 38/47 James Brunick 43 M Schenectady NY 25:39 8:17
225 12/25 Joan Brown 39 F Niskayuna NY 25:39 8:17
226 30/37 David Brown 39 M Niskayuna NY 25:39 8:17
227 22/32 Steve Lent 49 M Scotia NY 25:40 8:17
228 4/10 Susan Breneman 45 F Troy NY 25:40 8:17
229 27/28 Pete Relyea 13 M Schenectady NY 25:43 8:18
230 1/6 Bob Hennig 72 M Middle Grove NY 25:44 8:18
231 23/32 Ken Ebert 46 M Ballston Lake NY 25:47 8:19
232 24/32 Barry Krawchuk 47 M Schenectady NY 25:50 8:20
233 25/32 Phil Carducci 48 M Altamont NY 25:52 8:21
234 31/37 David Unverhall 37 M Unknown NY 25:53 8:21
235 26/32 Bob Gottheim 46 M Albany NY 25:55 8:22
236 27/32 Kip Arnold 46 M Niskayuna NY 25:56 8:22
237 11/24 Julie Strait 40 F Ballston Lake NY 25:58 8:23
238 15/24 Lauren Choiniere 13 F Colonie HS NY 25:58 8:23
239 5/10 Kathleen Kollar 46 F Schenectady NY 25:59 8:23
240 16/16 Shawn Gonzalez 33 M Albany NY 25:59 8:23
241 5/19 Anne Marie Fraioli 28 F Port Chester NY 26:00 8:24
242 13/25 Mary Huneau 38 F Cohoes NY 26:02 8:24
243 12/24 Donna Choinere 43 F Colonie NY 26:04 8:25
244 11/15 Mary Lasch 33 F Colonie NY 26:04 8:25
245 16/24 Corie Baker 15 F Colonie HS NY 26:09 8:26
246 6/6 Ken Orner 67 M Albany NY 26:09 8:26
247 1/6 Loretta Ebert 50 F Ballston Lake NY 26:12 8:27
248 39/47 Rich Hotaling 44 M Rensselaer NY 26:17 8:29
249 40/47 John Newell 44 M East Nassau NY 26:18 8:29
250 2/6 Leo Nash 70 M Schuylerville NY 26:19 8:30
251 13/24 Mary Cole 40 F Voorheesville NY 26:23 8:31
252 17/24 Erin Baxter 13 F Latham NY 26:27 8:32
253 6/10 Lichu Sloan 49 F Clifton Park NY 26:33 8:34
254 41/47 Vitus Chow 40 M Waterford NY 26:33 8:34
255 18/24 Nikki Zullo 11 F Averill Park NY 26:39 8:36
256 28/32 Ronald Stamp 45 M Averill Park NY 26:51 8:40
257 32/37 David Cole 39 M Schenectady NY 26:52 8:40
258 6/19 Lisa Casey 28 F Albany NY 27:06 8:45
259 14/24 Dyahn Vonie 43 F Ballston Lake NY 27:08 8:46
260 28/28 Daniel Schechtman 11 M Latham NY 27:10 8:46
261 14/25 Susan Weinberg 36 F Schenectady NY 27:19 8:49
262 15/24 Sue Ciarmiello 41 F Albany NY 27:21 8:50
263 7/10 Christine McKnight 49 F Schuylerville NY 27:22 8:50
264 16/24 Eileen Baird 44 F Ballston Spa NY 27:25 8:51
265 21/25 James Ronesi 51 M Loudonville NY 27:29 8:52
266 2/6 Mary Ellis 54 F Schenectady NY 27:30 8:53
267 17/24 Cathy Sliwinski 42 F Niskayuna NY 27:33 8:54
268 33/37 Rob Sliwinski 39 M Niskayuna NY 27:33 8:54
269 18/24 Joanne Mucci 43 F Albany NY 27:34 8:54
270 15/25 Joanne Vroman 35 F Glenmont NY 27:36 8:54
271 34/37 John Dickson 39 M Schenectady NY 27:41 8:56
272 19/24 Kate Tucher 13 F Latham NY 27:45 8:57
273 7/19 Jessica Turner 29 F Scotia NY 27:49 8:59
274 3/6 Ted Turone 70 M Schenectady NY 27:52 9:00
275 8/19 Mary Alice Callghan 27 F Saratoga Spring NY 27:53 9:00
276 8/10 Joanne Arnold 47 F Niskayuna NY 27:59 9:02
277 16/25 Debbie Beach 37 F Scotia NY 27:59 9:02
278 9/19 Aimee Tucker 23 F Clifton Park NY 28:00 9:02
279 19/24 Kathy Johnston 40 F Delmar NY 28:01 9:03
280 20/24 Bonnie O'Shea 42 F Slingerlands NY 28:01 9:03
281 42/47 Peter Rosecrans 41 M Niskayuna NY 28:03 9:03
282 12/15 Joan Thompson 32 F Niskayuna NY 28:03 9:03
283 13/15 Ann Finn 34 F Niskayuna NY 28:03 9:03
284 35/37 Ray Gillen 38 M Schenectady NY 28:16 9:08
285 20/24 Victoria Lovett 16 F Albany NY 28:17 9:08
286 17/25 Diane Yoder 37 F Niskayuna NY 28:20 9:09
287 14/17 Tom Stewart 27 M Albany NY 28:28 9:11
288 10/19 Lisa Lawrence 29 F Niskayuna NY 28:34 9:13
289 21/24 Caitlin Foley 17 F Schenectady NY 28:38 9:14
290 43/47 Robert Hand 42 M Schenectady NY 28:40 9:15
291 15/17 Brad Eaton 29 M Niskayuna NY 28:41 9:15
292 18/25 Denise Strauss 37 F Schenectady NY 28:41 9:16
293 22/25 Peter Komarinski 50 M Schenectady NY 28:42 9:16
294 5/6 Hunter Currin 59 M Scotia NY 28:52 9:19
295 16/17 Michael Reilly 28 M Valley Falls NY 28:55 9:20
296 44/47 Mike Doody 44 M Niskayuna NY 29:02 9:22
297 36/37 Ray Roberts 35 M Schenectady NY 29:04 9:23
298 45/47 Dave Gonzaelz 41 M Clifton Park NY 29:05 9:23
299 19/25 Joan Barnes 37 F Niskayuna NY 29:12 9:25
300 4/6 Vern Collins 75 M Huletts Landing NY 29:13* 9:26
301 11/19 Jennifer Palome 23 F Albany NY 29:17 9:27
302 12/19 Janine Palome 23 F Albany NY 29:17 9:27
303 13/19 Jennifer LeBlanc 28 F Rexford NY 29:18 9:27
304 46/47 Randy Palmer 43 M Ballston Spa NY 29:18 9:27
305 21/24 Donna Lustenhower 43 F Altamont NY 29:19 9:28
306 23/25 Donald Delaney 54 M Amsterdam NY 29:30 9:31
307 24/25 Jim Mindel 50 M Schenectady NY 29:31 9:32
308 20/25 Sandra Garlick 35 F Cohoes NY 29:32 9:32
309 21/25 Karen Ambros 39 F Schenectady NY 29:33 9:32
310 22/25 Kathy Peek 38 F Schenectady NY 29:40 9:34
311 25/25 Eugene Ellis 53 M Schenectady NY 29:40 9:35
312 22/24 Hilary Cudmore 12 F Cobleskill NY 29:47 9:37
313 23/25 Candace Noonon 38 F Schenectady NY 29:54 9:39
314 14/15 Arleen Reyell 34 F Niskayuna NY 29:59 9:41
315 1/3 Regina Tumidajewicz 70 F Amsterdam NY 30:02* 9:42
316 9/10 Gail Hein 45 F Altamont NY 30:13 9:45
317 3/6 Jane Zvengrowski 52 F Oneonta NY 30:28 9:50
318 15/15 Thresa Cosgrove 31 F Watervliet NY 30:29 9:50
319 23/24 Alison Brodbeck 13 F Loudonville NY 30:32 9:51
320 14/19 Christine Quinn 28 F Albany NY 30:37 9:53
321 15/19 Gina Scirocio 28 F Schenectady NY 31:11 10:04
322 5/6 Dan Geer 77 M Bennington VT 31:16 10:06
323 1/3 Gerri Moore 60 F Schenectady NY 31:19 10:06
324 4/6 Joanne Finn 52 F Glenville NY 31:25 10:08
325 2/3 Janet Aldous 64 F Greenwich NY 31:30 10:10
326 37/37 Mark Quinn 36 M Glenville NY 32:00 10:20
327 16/19 Kate Wagner 29 F Guilderland NY 32:00 10:20
328 6/6 Robert Gallagher 58 M Ballston Lake NY 32:01 10:20
329 29/32 Paul Link 46 M Clifton park NY 32:14 10:24
330 24/24 Christine Evans 14 F Nassau NY 32:18 10:26
331 24/25 Margaret Gillen 37 F Schenectady NY 32:26 10:28
332 10/10 Candice Ronesi 47 F Loudonville NY 32:34 10:31
333 22/24 Deborah Green 43 F Colonie NY 32:43 10:33
334 30/32 Bruce Lovett 48 M Colonie NY 32:43 10:34
335 2/3 Mally Hennig 73 F Saratoga Spring NY 32:49* 10:36
336 5/6 Susan Lajeunesse 50 F Clifton Park NY 32:52 10:37
337 31/32 Tom Lajeunesse 49 M Clifton park NY 32:53 10:37
338 17/19 Joanne Augstein 26 F Albanyny 33:06 10:41
339 6/6 Earl Sweeney 74 M Cumberland RI 33:21 10:46
340 32/32 Rickey Morgan 47 M Stillwater NY 33:33 10:50
341 17/17 Martin Dauer 26 M Niskayuna NY 34:16 11:04
342 18/19 Kim O'Brien 26 F Brookline MA 34:25 11:07
343 3/3 BJ Sotile 65 F Niskayuna NY 34:29 11:08
344 19/19 Chris Miceli 28 F Slingerlands NY 34:30 11:08
345 23/24 Anne Harrison 42 F Watervliet NY 34:32 11:09
346 6/6 Marilyn Burns 52 F Latham NY 34:34 11:09
347 47/47 Tom Coonan 41 M Schenectady NY 34:44 11:13
348 3/3 Barbara Hennig 72 F Middle Grove NY 34:54 11:16
349 25/25 Louise McGrath 39 F Troy NY 38:56 12:34
350 24/24 Carol Brinkman 43 F Troy NY 38:59 12:35
* Under USATF Age-Group guideline